Society Awards

Home » About » Society Awards

Kenneth G. Wentink College of Fellows

The American Society of Plumbing Engineers shall, each Convention year, honor a number of the Society’s membership to be recognized as a Kenneth G. Wentink Fellow. A Fellow shall be recognized as a Society member of established reputation who has made significant, sustained contributions to the plumbing engineering and design profession, the Society, and/or the plumbing industry in the areas of contracting and manufacturing. A member conferred as an ASPE Fellow shall retain the designation as a lifetime honor and shall be permitted to use the suffix FASPE (Fellow of the American Society of Plumbing Engineers) after his/her name.

2018 Inducted Fellows

Ronald K. Bartley, PE, CPD, CPI/CPE, FASPE

Carol L. Johnson, CPD, LEED AP, CFI, FASPE

Vincent J. Scriboni, FASPE

William C. Stewart, Jr., FASPE

Donald L. Strickland, Jr., CPD, GPD, FASPE

Karl E. Yrjanainen, PE, CPD, FASPE

2016 Inducted Fellows

Mitch Clemente, CPD, FASPE

Anthony Curiale, CPD, LEED AP, FASPE

Dan Fagan, PE, CPD, FASPE

Curtis A. Ray Jr., CPD, FASPE

Rui Paul Silvestre, FASPE

2014 Inducted Fellows

David H. Anelli, FASPE

David E. DeBord, CPD, LEED AP BD+C, GPD, ARCSA-AP, CFPS, FASPE

Vivian V. Enriquez, CPD, FASPE

Joseph F. Ficek, CPD, GPD, FASPE

Michael Frankel, FASPE

Chris L. Graham, CPD, FASPE

David L. Lewis, CPD, FASPE

Kelvin H. Kennedy, CPD, GPD, C.D.

Khosrow Saum Nourmohammadi, Ph.D, PE, CPD, LEED AP, FASPE

Joseph V. Messina, CPD, FASPE

Richard M. Molina, FASPE

Carmen R. Sorvillo, CPD, FASPE

James R. Vertz, CET, FASPE

Anthony J. Wasch, Jr., FASPE

Diane M. Wingard, CPD, FASPE

2012 Inducted Fellows

Robert V. Benazzi, PE, FASPE

James N. Polando, P.E., CPD, FASPE

Lawrence G. Justin, P.E., CPD, FASPE

John M. Mitsumori, PE, FASPE

John R. Nussbaum, IPP, FASSE, FASPE

William “Billy” Smith, FASPE

Peter Warshaw, FASPE

2010 Inducted Fellows

David M. Bailey, CPD, FASPE

Joseph J. Barbera, PE, CPD, FASPE

Milton N. Burgess, PE, FASPE

Haig Demergian, PE, CPD, FASPE L.

Richard Ellis, CPD , FASPE

Ollie J. French, Jr., FASPE

Michael Granata, PE, FASPE

C. David Hudson, CPI, CBI, FASPE

William F. Hughes, Jr., LEED AP, CPD, FASPE

Jeffrey L. Ingertson, CPD, FASPE

Donald Keith, CPD, FASPE

Raymond Lynch, PE, FASPE

Michael C. Maroko, PE, FASPE

Steve E. Mastley, CPD, FASPE

Edward M. Maybeck, PE, FASPE

Ray W. Moore, PE, FASPE

Larry N. Oliver, CPD, FASPE

Dale E. Peterson, CPD, FASPE

Brian Salisbury, CPD, FASPE

William P. Schaefer, PE, FASPE

Robert J. Shorey Jr., CPD, FASPE

Timothy A. Smith, CPD, FASPE

Cyril F. Unger, CPD, FASPE

Joseph A. Vela, CPD, FASPE

Edward T. Zastudil, PE, CPD, FASPE

James T. Zebrowski, PE, CPD, FASPE

2008 Inducted Fellows

Julius A. Ballanco, PE, CPD, FASPE

Esteban Cabello, PE, FASPE

Russell H. Calderwood, CPD, FASPE

David D. Dexter, PE, CPD, CPI, LEED AP, FASPE

Donald F. Dickerson, PE, CPD, FASPE

Philip L. French, PE, CPD, FASPE

Frank M. Heine, CPD, FASPE

Robert C. Herr, CET, CPD, FASPE

Peter J. Johnson, CPD, FASPE

A. Calvin Laws, PE, CPD, FASPE

Gregory (Gary) L. Mahoney, CPD, FASPE

Stephen Jerry McDanal, CET, CPD, FASPE

William T. O’Donnell, CPD, FASPE

Michael C. Olson, CPD, FASPE

Edward W. Saltzberg, PE, FASPE

Donald L. Sampler, Sr., PE, FASPE

J. Joe Scott II, CPD, FASPE

Anthony (Tony) W. Stutes, PE, CPD, FASPE

Frank G. Teebagy, PE, CPD, FASPE

Patrick L. Whitworth, CPD, FASPE

Distinguished Service Award

Presented to those individuals who have provided Dedication and Outstanding Contributions to the Society and the Profession.

Awarded Members 2008-2018

2018
Sarah A. Balz, PE, LEED AP, CPD, GPD
Robert J. Shorey, Jr., CPD, GPD, FASPE

2016
William F. Hughes Jr., CPD, LEED AP, FASPE (for his dedication and contributions to the Society and the profession on both the National and Chapter levels)
Timothy A. Smith, CPD, GPD, FASPE (Posthumously) (for his tireless work for the Chicago Chapter and as a member of the Society Board of Directors)

2014
David D. Dexter, CPD, FNSPE, LEED AP, CPI, FASPE

2012
Norman Parks, CET, CPD (for Dedication and Outstanding Contributions to the Society and the Profession)
William “Billy” Smith, FASPE (for Dedication and Outstanding Contributions to the Society and the Profession)

2010
James T. Zebrowski, PE, CPD
Stephen Jerry McDanal, CET, CPD, FASPE

2008
Peter J. Johnson, CPD, FASPE (for his commitment, service and long-time stewardship as Chair of the ASPE Conventions and as the current guiding light as the President of the Research Foundation)

Awarded Members 1996-2006

2006
Michael C. Olson, CPD (for his commitment, service and stewardship of the Long-Range Planning Committee)

2004
Robert C. Herr, CET, CPD (for his commitment, service and stewardship of the Society Bylaws)

2002
Patrick J. Higgens (for his interest, analysis and attention to plumbing codes and standards)
Kenneth G. Wentink, PE, CPD (for his exceptional leadership role)

2000
Edward Zastudil, PE, CPD (in the formation of four ASPE Chapters)
Patrick T. Kelly (on behalf of the Affiliate members for service as Affiliate Liaison to the ASPE Board of Directors)

1998
John J. Traynor (on behalf of the Resource Enhancement Committee and the Exhibitors Advisory Committee)
Joseph Gott (on behalf of the Resource Enhancement Committee and the Exhibitors Advisory Committee)

1996
William P. Schaefer, PE, CPD (for years of service to the Society and the Research Foundation)
Donald L. Sampler, Sr., PE (for commitment to the Domestic Water Heating Design Manual, liaison with ASHRAE, and service to the Board of Directors)

Award of Merit

This award is presented to those individuals who have performed Outstanding and Meritorious Service to the Society and the Profession.

Awarded Members 2008-2018

2018
Jason S.A. McDonald, CPD (in recognition of his leadership as the Chair of the Membership Committee, working toward retaining and growing the Society’s membership)
Nicholas Hipp, CPD (for demonstrating a high level of stewardship and dedication to advancing education of the health, welfare, and safety of the public by representing ASPE in the 2017 Community Plumbing Challenge in Cicau Village, Cikarang, Indonesia)

2016
Sarah Balz, PE, CPD, GPD, LEED AP (for demonstrating a high level of excellence and stewardship in promoting the Women of ASPE as the first Chair of this special-interest group)

2014
Cyril F. Unger, CPD, GPD, FASPE (for his unwavering commitment, dedication and outstanding performance for the various committees on which he willingly serves)
Haig Demergian, PE, CPD, FASPE (an individual who has demonstrated a level of excellence in promoting ASPE education)
Stephen E. Howe, PE (an individual who demonstrated a level of excellence, leadership and stewardship as the Interim President of the Capital Region New York Chapter)

2012
David H. Anelli (for his commitment and serve on the ASPE Board of Directors and his leadership as Region 3 Director)
Curtis A. Ray, Jr., CPD (for demonstrating a level of excellence and stewardship as a member of the Research Foundation and promoting ASPE and the plumbing engineering profession)

2010
Winston L. Huff, CPD
Joseph F. Ficek, CPD

2009
Mitchell J. Clemente, CPD (for outstanding and meritorious service, commitment and dedication to the Society Board of Directors)
Michael Gillespie (for his work and dedication on behalf of the Society)

2008
William B. Morris (for continued and outstanding corporate financial support)
Michael Gillespie (for his work and dedication on behalf of the Society)

Awarded Members 1996-2006

2006
John M. Rattenbury, PE, CPD (for his work on behalf of ASPE and the creation and development of the ASPE’s first design standard)

2004
Michael Frankel, CPD (for his work on behalf of ASPE publications, ASPE committees, and education seminars)
B. Douglas Meyer, CPD (for his leadership in Region 5, his service to the Research Foundation, and his past service to the ASPE business meeting)

2002
Stephen E. Howe, PE, CPD

2000
Norman Heinig (for his leadership of the Technical and Research committee)
Philip French, PE, CPD (for exceptional service to the Society and the profession as a founder and Chair of the Certification Committee)
Frank Murphy, Jr., PE, CPD (for his outstanding service, dedication, and commitment to the Society as chair of the Education Committee)

1998
Ronald van De Sandt (for his dedication and commitment to code and legislative issues and the Legislative Committee)
Edward Liggett (for his dedication and commitment to the Cleveland Chapter Board of Directors and who has performed exceptional service to the Society and the profession as Region 2 Chair)

1996
Jerrell J. Scott II, CPD (for his work on Domestic Water Heating Design Manual)
David A. Sealine, CPD (for his work on Domestic Water Heating Design Manual)

George W. Runkle Award of Merit

The highest recognition presented by the Society, the Society Award of Merit, is named for the fourth ASPE President and is presented biennially, when merited, to an individual for his/her Dedication and Inspired Service to the Advancement of the Ideals and Goals of the Society. (Wording established in 1972.)

Awarded Members 2000-2018

2018
William F. Hughes, Jr., CPD, LEED AP, FASPE

2016
David Anelli, FASPE (Posthumously)

2014
J. Joe Scott, II, CPD, LEED AP, FASPE

2012
Julius A. Ballanco, PE, CPD, FASPE

2010
Peter J. Johnson, FASPE

2008
Kenneth G. Wentink, PE, CPD (Posthumously)

2006
Edward T. Zastudil, PE, CPD

2004
Bernard J. McCarty, PE, CPD

2002
Donald L. Sampler, Sr., PE

2000
Donald F. Dickerson, PE, CPD

Awarded Members 1972-1998

1998
Robert De Curtins (Posthumously)

1996
Peter E. Warshaw

1994
Raymond J. Lynch, PE

1992
Edward Saltzberg, PE, CPD

1990
Philip L. French, PE, CPD

1986
A. Calvin Laws, PE, CPD

1984
Edward M. Maybeck, PE, CPD

1982
George Kauffman

1980
Alfred Steele, PE, CPD

1976
Marianna Frankel, CAE

1972
Robert S. Wyly (Honorary Member)

Special Award of Achievement

This award is bestowed on those individuals who have demonstrated a prominent commitment to the Society or to the plumbing engineering profession and have, in some unique way, helped advance the profession.

2008-2018

2018
Jose Francisco DeHoyas, CPD (for his long-term dedication and commitment to enhance and grow the Society’s educational programs)
Michael L. Panco (for his commitment and service and demonstrating a level of excellence in promoting the Philadelphia Chapter, the Society’s mission, and the plumbing design industry)
David M. Bailey, CPD, GPD, FASPE (in recognition of his long-term leadership and guidance as Chair of the Bylaws Committee)

2014
Stephen F. Ziga, CPD, SET, CFPS (for his commitment, service and stewardship as Chair of the Technical & Research Committee)
Ethan Grossman, PE, CPD, LEED AP (for demonstrating continued commitment to the Society, for maintaining the highest traditions and ideals, and for his dedication as Chair of the Education Committee)
Cory C. Powers, CPD (for his commitment, service and stewardship as ASPE’s Young Professional Liaison to the Society Board of Directors)
Carol L. Johnson, CPD, LEED AP (for her commitment, dedication, and long standing chapter contributions which benefit the Society and the advancement of the profession)
Daniel Marchand (for demonstrating a level of excellence in the development of ASPE chapter educational offerings)
Brian D. Salisbury, CPD, FASPE (for his commitment, service and stewardship as Chairman of the Membership Committee)
Frank Sanchez, CPD, GPD (for his commitment, service and stewardship as Chairman of the Membership Committee)

2012
Stephen F. Ziga, CPD, SET, CFPS (for his commitment, service and stewardship as Chairman of the Technical & Research Committee)
Mark Allen (for his commitment to the Society and the Advancement of the Profession)
Bryan L. Hutton (for his commitment to the Society and his endless efforts to advance and promote the plumbing engineering profession)
Frederick S. Neth (for his commitment to the Society, and being instrumental in the development of ASPE’s first student chapter)
Haig Demergian, PE, CPD, FASPE (for his time and dedication he has demonstrated in working with the UCLA Extension to help develop their online plumbing systems design course)

2010
Milton N. Burgess, PE (for commitment to the Society and the advancement of the profession)
Brian Salisbury, CPD (for commitment to the welfare and membership growth of the Society and the advancement of the profession)
Scott M. Steindler, CPD (for commitment to the Society and the advancement of the profession)
Max Weiss (for commitment to the Society and the advancement of the profession through active advancement of multiple engineering technologies)

2008
Joseph F. Ficek, CPD (for his dedicated work in the development of an outstanding CPD Examination Review Program and generously sharing with the Society and the Chapters)
Jason S.A. McDonald, CPD (for his dedicated work in coordinating and the fruition of Plumbing Engineering Design Handbook, Volume 4)
Joseph M. Smaul, CPD (posthumously, for his work in promoting the Society, for his dedication to his chapter, and for his recognition and efforts for the education and the future of the profession)

1996-2006

2006
Timothy J. Kilbane (for his dedicated work and efforts in scald prevention)
Rui Paul Silvestre, PE (for his work in creating an outstanding education program for the plumbing engineering profession as a joint venture with ASSE)

2004
David D. Dexter, PE, CPD (for his efforts as Chair of the Design Standards Main Committee)
Lawrence G. Justin, PE, CPD (for his efforts on behalf of the Design Standards Committee and his stewardship of Working Group 15)
Curtis A. Ray. Jr., CPD (for his efforts on behalf of the Design Standards Committee and his stewardship of Working Group 50)

2002
Lawrence S. Galowin (for his efforts in plumbing engineering research)
Sally Remedios, PE (for her outstanding efforts on behalf of codes and standards)

2000
Bernard J. McCarty, PE, CPD (for his tireless efforts in cultivating plumbing engineering as a separate engineering discipline through registration)

1998
Gregory Maestas (for the creation and promotion of the Southern Nevada Chapter)
James Oubre (for his roll in the creation and promotion of the Southern Nevada Chapter)

1996
Richard Emmerson, Chicago Faucet Company
Donald A. Greenawalt, Jr. and Mary Margaret Greenawalt (for support and sponsorship of plumbing engineers’ attendance at the Exposition)

Peter E. Warshaw Service Award

This award recognizes a distinct group of individuals who wholeheartedly support the Society—a group of individuals who believe in what the Society stands for and who are intimately involved with the membership. The award is to be geared toward the Affiliates or other members not otherwise eligible for other membership-type awards or for special recognition for service and support to the Society. (Award approved by ASPE Board of Directors for the first presentation in October 2004.) Award reads: For Dedication, Unflagging Spirit and Outstanding Support and Service Contributions on Behalf of the Society and the Profession.

Awards

2018
Thomas P. Sharp

2016
Dann Holmes, NSF International

2014
Larry Brian Henry, Patterson Pump Company
Michael E. Moffat, The Moffat Group

2012
Richard D. Hanson, SyncroFlo

2010
Anthony J. Wasch, Jr., Delany Products

2008
Susan Kennedy, Sloan Valve Company
James Allen, Sloan Valve Company

2006
William J. Hall, Leonard Valve Company
Jay L. Smith, Jay R. Smith Company

2004
John J. Traynor, Dolan & Traynor, Inc

Donald F. Dickerson – Founder's Award

This award recognizes the lifetime achievements and dedication of an individual to promote ASPE and its mission. (Award approved by ASPE Board of Directors in October 2000.) It is to be presented to those individuals who have put in a lifetime’s effort (25 years minimum) into ASPE on the Society level. (Award is not to consider service at the chapter level.) Award reads: For His Lifetime Achievements, Dedication and the Promotion of the Society, Its Mission, and the Profession.

Awards

2018
J. Joe Scott, II, CPD, LEED AP, FASPE

2016
Michael Frankel, FASPE

2014
Jeffrey L. Ingertson, CPD, FASPE

2012
Philip L. French, PE, FASPE

2010
Frank M. Heine, CPD, FASPE

2008
Donald Sampler, Sr., PE, FASPE

2006
Edward W. Saltzberg, PE, CPD

2004
Kenneth G. Wentink, PE, CPD

2002
A. Calvin Laws, PE, CPD

Industry Award

The Industry Award is presented biennially (since 1972), when merited, to a company for Outstanding Service to the Advancement of Plumbing Engineering Technology. (Wording established in 1972.)

Industry Awards

2018
Delta

2016
Watts Water Technologies
Zurn

2014
Lubrizol Corporation

2012
Patterson Pump

2010
Armstrong Hot Water, Inc.

2008
Viega

2006
Charlotte Pipe and Foundry Company and Toto, USA

2004
T–Drill Industries, Inc.

2002
SyncroFlo, Inc.

2000
Sloan Company

1998
Bell & Gossett, ITT Industries

1996
Jay R. Smith Manufacturing Company

1994
Symmons Industries

1992
Plumbing Manufacturers Institute

1988
Peter E. Warshaw

1986
Scott Periodicals (Plumbing Engineer magazine)

1984
Milwaukee Valve

1980
Bradley Corporation

1974
American Standard

1972
Copper Development Co.

1970
George Kauffman

Special Certificate of Appreciation

This award is presented to those individuals who have Demonstrated Commitment and Dedication to the Growth and Prosperity of the Society.

2008-2014

2014
Sarah A. Balz, PE, CPD, LEED AP, GPD (for her continued support of the Society and for presenting numerous technical sessions to the plumbing engineering community)
Peter A. Kraut, PE (an individual who also has contributed considerably in providing technical presentations on behalf of the Society)

2012
James J. Rodgers, CPD (for his commitment to the Society, and being instrumental in the development of Central Indiana’s first Satellite)
Vivian V. Enriquez, CPD (for her commitment, dedication, and long standing chapter contributions which benefit the Society and the advancement of the profession)
Daniel W. Murphy, PE, CPD (for demonstrating a level of service, commitment and dedication to the Society and ASPE’s Certification Program)

2010
Mike Atkins (for his contributions to the profession)
Daniel J. Fagan, PE, CPD (for his contributions and instruction in education, his service to the Research Foundation, and to the Editorial Board of PS&D)
Dean E. Proctor (for outstanding coordination efforts and the Chairmanship of Plumbing Engineering Design Handbook, Volume 1)

2008
Robert C. Herr, CET, CPD (for outstanding coordination efforts and long-term commitment as the Society’s chair of the Bylaws Committee)
A. Calvin Laws, PE, CPD (for his long-standing contributions as a member of the Education Committee)
Paula K. Leatherman, CPD (for maintaining the highest traditions and ideals and her leadership as the chair of the Membership Committee)

2006
Kenneth B. Clary (for outstanding and strong financial support on behalf of the Society)
Dean Proctor (for his fundraising work and humanitarian efforts)

1996-2006

2006
Kenneth B. Clary (for outstanding and strong financial support on behalf of the Society)
Dean Proctor (for his fundraising work and humanitarian efforts)

2004
Kelvin H. Kennedy (for the establishment of the Tulsa Satellite Chapter)
Alfred M. Marzullo, PE, CPD (for working to establish a plumbing engineering specialty for PE Registration)

2002
Norman Parks, CET, CPD (for encouraging the return of chapter dues rebates)
James E. Stenqvist, CPD (for the formation of the Connecticut Chapter)

2000
Dennis Barger (for his accomplishments as Region 3 Chair and his dedication to the plumbing engineering profession)
Anthony Stutes, PE, CPD (for his chairmanship of the Data Book Committee and his tireless service to the Society)
Greg Gladfelter, PE (as chair of the ASPE Resource Enhancement Committee and helping redefine, redirect, and breathe new life and vigor into the committee)

1999
Michael C. Olsen, CPD (for his significant and pivotal role in the reformation of the Long-Range Planning Committee and providing the committee with leadership and direction)
Ronald R. George, CPD (for commitment and dedication to the advancement of the profession and service as the chairman of the Education Committee)

1998
Russell Calderwood (for 10 years of outstanding foresight in the production of the ASPE Convention and Exposition)
Edward Saltzberg (for his tireless devotion to ASPE)
Aaron Coppersmith (for his innovative and creative chapter membership incentives)
Allen J. Hanley (posthumously, for his commitment and dedication to the advancement of the mechanical engineering profession)
Anthony Hitchcock (for assisting in the creation of the Omaha Chapter)
Stanley M. Wolfson, ASPE Executive Director (for his continued unselfish time commitment, dedication, and personal sacrifice to the growth and prosperity of the Society)

1997
Richard C. Armitage, Sr., CET (for almost 10 years of service as a member of the Nominating Committee)
Lawrence G. Justin, PE, CPD (for his significant and pivotal role in the reformation of the Technical and Research Committee and providing the committee with leadership and direction)

1996
William C. Stewart, Jr., and Fred H. Ball, CPD (for the formation of the Alabama Chapter)
André Lavalée (for his work and assistance for the creation of the Ottawa Region Satellite Chapter)

Special Awards and Certificate of Appreciation

The Society presents, biennially (to be given at the Convention), special awards, certificates of appreciation, and gifts to individuals who have demonstrated an outstanding commitment and dedication to the Society and the profession. In 1996, the Society incorporated a group of uniformly named Special Award presentations. However, a Special Award for other than the named awards may also be given.

2018-2010

2018
Nicole Marie Parker, CPD (for her dedication and perseverance to the preservation and prosperity of the Connecticut Chapter and her commitment to ASPE)
Brianne Nicole Hall, PE, CPD, LEED AP BD+C, GGP (for her commitment, dedication, and outstanding Chapter contributions, which benefit the Society and the advancement of the plumbing profession)

2016
Judy Torres, CDT (for her commitment, service, and high level of excellence as a member of the Research Foundation and her Chapter Board of Directors and for an unwavering desire to improve the health and safety of others around the world) — Jonathan Ross (for demonstrating continued commitment, service, and dedication to the growth and prosperity of the Society as a Chapter Board of Directors member) — Sal Rachiele (for being instrumental in developing and hosting the first-ever Women of ASPE event) — Mark Tanner, CPD (for his relentless dedication to ASPE through his work on the Phoenix Chapter Board and various volunteer projects)

2014
Theresa Lyn Allen, PE, CPD, LEED AP, GPD (individual has helped further the mission of AYP, exhibits dedication to the program on the national and chapter level, and continues to strive toward the sustainability of the program)

2012
Larry Brian Henry (for your willingness and dedication to serve as Affiliate Liaison on the ASPE Board of Directors)
James F. Spinelli, CPD (for his dedication, commitment, and continued support ASPE)
Steve J. Kormanik, CPD (for his commitment, dedication and long standing contributions to the Society and the Advancement of the Profession)
Thomas H. Ford, Jr., CPD (for his commitment, dedication and long standing contributions to the Society)
Feroz A. Bhamani, CPD (for his commitment to the Society and the Advancement of the Profession)

2010
Joseph C. Messina, CPD (for his commitment and dedication to the Society and the advancement of the profession for outstanding accomplishments, volunteerism, and personal strengths in education and publications)
Chris W. Scott (for his commitment, dedication, and long-standing contributions to the Society and the advancement of the profession)
Marvin I. Titlow (for his commitment, dedication, and long-standing contributions to the Society and the advancement of the profession)
Cyril F. Unger, CPD (for his commitment, dedication, and long-standing contributions to the Society and the advancement of the profession)
Stephen F. Ziga, CPD, SET, CFPS (for his commitment and dedication to the Society and the advancement of the profession for his leadership in education and publications for the chapter and the Society)

1997-2008

2008
Jannette Aggasid, GE (for her accomplishments and inspiration to the plumbing engineering profession as World Plumbing Review’s winner of young plumbing engineer of the year)
David L. Lewis, CPD (for his long-standing contributions as a member of the Education Committee)
Robert J. Shorey, Jr., CPD (for his chapter leadership and the success of the 2006 Convention)

2006
Jason McDonald, PE, CPD (for his outstanding chapter leadership efforts and his work and dedication leading to the success of ASPE’s 2005 Technical Symposium in Chicago)
Michael Frankel, CPD (for his tireless efforts as coordinator of the Plumbing Engineering Design Handbook, Volume 2)

2004
J. Richard Wagner, PE, CPD (for his efforts on the Legislative Committee and his dedication to the National Standards Plumbing Code)
L. Richard Ellis, CPD (for his tireless efforts as the Chair of the Education Committee)
James M. Plando, PE, CPD (for his tireless efforts as Chair of the Technical and Research Committee)

2002
Robert H. Evans, Jr., CPD (for his efforts on behalf of accessibility requirements)
Greg A. Farmer, PE (for being ASPE Liaison and his work on the International Mechanical Code)
Ray W. Moore, PE, CPD (for his tireless efforts as the Chair of the Legislative Committee)
April K. Trafton (for her efforts on behalf of legislative representation)
Timothy A. Smith, CPD (for being the ultimate volunteer)

2001
Edward Liggett (for maintaining the highest traditions and ideals and for his dedication as Region Chair) (also Certificate of Appreciation for the 2001 Technical Symposium)
William F. Hughes, Jr., CPD (for his work as the Chair of the 2001 ASPE Technical Symposium)

1999
Stephen Jerry McDanal, CET, CPD
Forest A. Flanagan, CPD
Edmund D. Wallace, CPD
Norman Parks, CET, CPD
Larry N. Oliver, CPD (for his work as Region Director for direct two-way communication to and from the ASPE Board of Directors and to and from the membership)
Frank M. Heine, CPD (for the outstanding job and effort undertaken as the 1999 Technical Symposium Chair)
Fred Taggart (for his dedication as Region 2 Affiliate Liaison)

1998
Russell Calderwood (first ASPE Crystal Endurance Award for commitment and dedication to the growth and prosperity of the Society and for 10 years of leadership and foresight in the production of the ASPE biennial Convention and Exposition)

1997
Steven N. Faulk, CPD
J. Joe, Scott, Jr., CPD (for his work as Region Director for direct two-way communication to and from the ASPE Board of Directors and to and from the membership)
Frank M. Heine, CPD (for the outstanding job and effort undertaken as the 1997 Technical Symposium Chair)

1972-1996

1996
Dick Lucas (a gift for unselfish devotion to the Society)

1994
George Halmos (posthumous)
David L. Carr, PE (posthumous)
Richard J. Reilly, PE
Robert C. Herr, CPD
Peter E. Warshaw (for distinguished service)
Ronald L. George, CPD (for achievement)

1992
Dennis M. Doyle, PE, CPD (for developing the Region Chairman Manual)
Francis J. Linehan, Jr., PE (for work on the Massachusetts Registration Board)
Russell H. Calderwood, CPD (as Chair for four ASPE Conventions)

1988
Tony Wasch (as Chair and member of Exhibitors Advisory Committee)

1986
Frank G. Teebagy, PE, CPD (for work on the Convention and Data Book)
Harry Kerman (posthumous, for work on all prior Expositions and Conventions)

1984
Raymond J. Lynch, PE (for work on the 1981/1982 Data Book)

1982
Dick Lucas (for long and faithful service as Parliamentarian for the Society over long span of years)
Rosemary Sherer (as Region 1 Coordinator for the greatest number of registrants from a region at the Convention)

1980
John J. Traynor (Region’s Convention Coordinator, for greatest number of participants at the Convention)

1978
Northern New Jersey Chapter (Membership Chairman, John J. Traynor, for 100 percent re-enrollment of the chapter membership)

1976
Special Certificates were awarded to the first 10 companies to join ASPE and to have maintained continuous membership

1974
Alfred Steele, PE, CPD, and William F. Kibble (Water Conservation Awards)
Donald F. Dickerson, PE, CPD (Founder’s Award, for his role in founding the Society)

1972
Michael C. Maroko, PE (for his work on the Convention)

Chapter Award of Merit

ASPE’s annual Chapter Award of Merit is presented to recognize extraordinary contributions made by the Chapters on behalf of the Society. The requirements to receive this award recently changed, and it is now more difficult to achieve. The intent of the changes was to encourage Chapters to be more involved in their local communities and reach out to the future designers and engineers of our profession.

2018

Region 1:
Baltimore
Boston
Montreal
New York City
Philadelphia

Region 2:
Central Ohio
Cleveland
Eastern Michigan
Johnstown
Western Michigan
Southwestern Ohio

Region 3:
Alabama
Central Florida

Region 4:
Los Angeles
Orange County
Phoenix
San Francisco
Seattle

Region 5:
Central Texas
Dallas/Ft. Worth
Houston
Kansas City
Minnesota
Oklahoma
Omaha
Wisconsin

2016

Region 1:
Boston
New York City

Region 5:
Chicago
Kansas City

Board of Directors Chapter Award

The Board of Directors Chapter Award, formerly known as the Director's Award, is presented biennially at the Convention, in recognition of the best single chapter activity or accomplishment during the past two years, chosen from among the chapters that have been recognized with the Director’s Award during that time. The Board of Directors Chapter Award is selected by the entire Board of Directors.

Awards

2018
Central Texas Chapter (in recognition for the Chapter’s exceptional leadership, educational expansion, community outreach, and youth development programs)
Phoenix Chapter (for their unwavering engagement, collaboration, and dedication to the growth and prosperity of the Phoenix Chapter and the Society)

2016
New York City Chapter (for unwavering commitment, service, and dedication to membership growth)

2014
Long Island Chapter (for an outstanding performance by an ASPE chapter)
Los Angeles Chapter (for their long-standing commitment and contributions towards the betterment of the Society)

2012
Boston Chapter (for an outstanding performance by an ASPE chapter in its support and growth of the Society by creating ASPE’s First Student Chapter at the Wentworth Institute of Technology)
Central Florida Chapter (for an outstanding performance by an ASPE chapter in its support of the Society and organizing and hosting the 2011 Technical Symposium)

2010
Dallas/Ft. Worth Chapter (for outstanding performance for its development and fostering of satellite chapters and its Building Fund contributions for the support and growth of the Society)
Eastern Michigan Chapter (for outstanding educational pursuits for its development and implementation of the ASPE handbook and vendor courses)

2008
Philadelphia Chapter

2006
Houston Chapter

2004
New York City Chapter

2002
Chicago Chapter
Richmond Chapter

2000
Chicago Chapter

1998
Boston Chapter

1996
Central Texas Chapter

Kenneth G. Wentink Award of Excellence

The 2006–2008 ASPE Board of Directors created this award for the purpose of being able to honor individuals and staff who have worked unselfishly for and on behalf of the Society, with little fanfare and often with minimal visibility to the leadership and members of the Society.

Awards

2018
Christoph Lohr, PE, CPD

2016
Douglas Nelson, PE, GPD

2014
UCLA Extension Staff

2012
ASPE Staff: Cliff Reis, Donald R. Thurner, Richard Albrecht, Jinnie Yoo, Stacey A. Kidd, Pam Newman, Gretchen Pienta, Rachel Boger, David Jern, Donna Novickas (for Their Commitment, Dedication and Inspired Service toward the Advancement of Ideals and Goals of the Society)

2010
Chicago Chapter (for its commitment, service, dedication, and inspired service to the advancement of the ideals and goals of the Society and the profession)

2008
Stanley M. Wolfson, ASPE Executive Director (for dedication and inspired service to the advancement of the ideals and goals of the Society)

Membership Growth Award

The Membership Growth Award is given in two categories: (1) to chapters with members up to 99 (as of the start of the year) and (2) to chapters with members over 100. The award is presented annually, at the Convention in the even-numbered years and at the Technical Symposium in the odd-numbered years. The award is made to the three (3) chapters in each category with the highest percentage growth.

2018

The Chapter Membership Growth Award recipients for Chapters with 99 or fewer members were:
Toronto
Seattle
Alabama

The winners of the Chapter Membership Growth Award for Chapters with 100 or more members were:
Dallas
Phoenix
Los Angeles

2016

The Chapter Membership Growth Award recipients for Chapters with 99 or fewer members were:
Connecticut
Eastern Michigan
Seattle

The winners of the Chapter Membership Growth Award for Chapters with 100 or more members were:
Boston
Central Florida
Denver

Membership Retention Award

The Retention Award is presented annually, at the Convention in the even-numbered years and at the Technical Symposium in the odd-numbered years, and is given to those chapters that attain 90 percent or greater membership retention.

2018

Region 1:
Central New York
Long Island
Virginia Blue Ridge.

Region 2:
Buffalo-Niagara
Central Indiana
Eastern Michigan
Johnstown
Pittsburgh
Rochester
Toronto

Region 3:
Columbia
Greenville
West Coast Florida

Region 4:
Northern California
Phoenix

Region 5:
Central Illinois
Central Texas
Kansas City

2016

Region 1:
Baltimore
Boston
Capital Region New York
Connecticut
New Jersey
Philadelphia
Quebec, Richmond
Virginia Blue Ridge

Region 2:
Central Indiana
Central Ohio
Cleveland
Eastern Michigan
Johnstown
Pittsburgh
Rochester
Western Michigan

Region 3:
Alabama
Atlanta
Central Florida
Charlotte
Columbia
Greenville
Memphis
Miami
New Orleans
North Florida
Raleigh

Region 4:
Denver
Los Angeles
Northern California
Orange County
Portland
San Diego
San Francisco
Seattle

Region 5:
Central Texas
Chicago
Dallas/Ft. Worth
Houston
Minnesota
St. Louis

Exposition Awards

Prior to 1980, a certificate was given to the ten (10) booths judged the best by a group of ASPE judges. In 1980, this was changed to five (5) booths and a plaque given to each company. In 1987, the requirement was changed to allow the award to “no more than five (5) companies.”

Expo Awards

2018
Therm-Omega-Tech, Inc.
Reliance Worldwide Corporation

2016
Morris Group International
Park

2010
Sloan Valve Company
Navien America Inc.
Hydro Max
Jay R. Smith, Mfg. Co.

2008
Zurn
Navien America
Parker Boiler Co.

2006
Heat Transfer Products
Just Manufacturing
Moen

2004
Beacon Medical Products
Little Giant Pump Co.
Ansul Incorporated

2002
Ansul Incorporated
Beacon Medical Products
Little Giant Pump Co.

2000
Guardian Fire Equipment, Inc.
A-C Fire Pump Systems
Bradley Corporation
Sioux Chief Mfg. Co.
Symmons Industries, Inc.

1998
Willoughby Industries, Inc.
Digital Analysis Corporation
Tigerflow Systems, Inc.

H. Harry Kerman Award

In 1986, the H. Harry Kerman Award (a plaque) was created to recognize the company whose display in the Exposition best exemplifies the theme of the Convention and Exposition.

2010
Tyler Pipe Co.

2008
Acorn Engineering Company

2006
Viega NA

2004
Beacon Medical Products

2002
Grundfos

2000
Toto USA, Inc.

1998
A. O. Smith Water Products Company

Honor Roll of Employers Award

The ASPE Honor Roll of Employers is a unique program of recognition for organizations that provide substantive support for their employees’ participation and involvement in ASPE programs.

1984-1994

1994
Byers Engineering
Robert W. Sullivan
Spears/Votta & Associates
Thomas Associates Architects + Engineers

1988
Elkay Mfg. Co.
Fiberbasin, Inc.
Haws Drinking Faucet Co.
Jay R. Smith Mfg., Co.
Leonard Valve Co.

1987
Flack & Kurtz
Newcomb & Boyd

1984
Babinski Engineers
Camp, Dresser & McKee
Cosentini Associates
Galson & Galson Syracuse
Robson & Woese
Saltzberg & Associates
Yandell & Heller

1996-2006

2006
Burt Hill

2005
GLUMAC International
Robinson Green Beretta

2004
LSW Engineers, Arizona, Inc.

2003
Wentz Associates

2001
H. F. Lenz Company

2000
Capitol Engineering Consultants
Symmons International, Inc.

1999
Bacik • Karpinski • Associates, Inc.
GLUMAC International
Henningson, Durham & Richardson, Inc.
Progressive AE

1998
Albert Sterling & Associates, Inc.
Atkinson Koven Feinberg Engineers, LLP
Canadian Aqualine Sales Inc.
Carter & Burgess
Central Brass Mfg. Co.
Christen & Sack Consulting Engineers, P.C.
Kvaerner Process
Wilson, Klaes, Brucker & Worden, P.C.

1997
Burt Hill Kosar Rittelmann
Ellerbe Becket
Freese–Nichols, Inc
Metro Design Associates, Inc.
PACO Pumps
Peninsula Engineering, Inc.

1996
Roessler & Associates

2007-2018

2018
RLF Architects and Engineers

2017
B.J. Terroni Company, Inc. IBC Engineering Services, Inc.

2016
DLR Group/Westlake Reed Leskosky tk1sc

2013
Grumman Butkus Associates

2012
McClure Engineering

2010
RM Cotton 2009 Environmental Systems Design

2008
Cannon Design Michaud Cooley Erickson

2007
Korda/Nemeth Engineering, Inc.

Research Foundation Award

Hundreds of ASPE members have made donations to the Research Foundation, many through the dues checkoff program on the ASPE dues invoice. To every one of these donors, the Research Foundation says thank you. In addition, a number of chapters, individuals, and companies have given significantly large donations to the RF. To recognize these individuals organizations and, hopefully, continue to encourage donations, the RF recognizes these contributors with special awards of appreciation.

Award of Distinction

This award recognizes and honors an ASPE Chapter or ASPE Member or other individual who demonstrates or provides a prominent commitment to the Research Foundation on behalf of the plumbing engineering and design profession. (Award approved by the ASPE RF Board of Directors for first presentation in October 2004.) Award reads: For Outstanding Long-term Support to the Growth and Prosperity of the Foundation.

2004
ASPE Chicago Chapter (transferred to the Foundation a timeshare deed for a one-bedroom condominium in Pompano Beach, Florida, which formed the basis of a Foundation fundraiser in the form of an annual drawing)

Award for Scientific Achievement

The Foundation is dedicated to research on behalf of plumbing engineering. Every year hundreds of individuals are working in research and development areas in universities, in private industry, and private and public institutions. This award is the ASPE Research Foundation award for scientific achievement. Individuals, companies, and organizations are all eligible for this award. (Award approved by the ASPE RF Board of Directors for first presentation in October 2004.) Award reads: For Scientific Achievement.

2018
Hunter’s Curve Task Group Members: Professor Steven Buchberger, Timothy Wolfe, PE, Jason Hewitt, PE, CPD, LEED AP, Dan Cole, and Toritseju Omaghomi

2016
NSF International

2006
Watts Water Technologies

2004
Lawrence S. Gallowin

ASPE Chapter Humanitarian Award

This award recognizes and honors an ASPE Chapter that has unselfishly given back to the local community and recognizes chapters for their altruism and benevolence. Chapters have a long tradition of providing volunteer services to their communities and for forging bonds and offering compassion on behalf of the Society. (Award approved by ASPE Board of Directors for first presentation in October 2004). Award reads: For Commitment, Service and Outstanding Contributions for Its Humanitarian Efforts and Public Service.

Awarded Chapters

2018
West Coast Florida Chapter

2016
Atlanta Chapter
Phoenix Chapter

2014
Minnesota Chapter President

2012
Pittsburgh Chapter

2010
Orange County Chapter

2008
Chicago Chapter

2006
Chicago Chapter

2005
Houston Chapter*

2004
Central Florida Chapter

*ASPE Chapter Humanitarian Award became a biennial award starting 2006.

Scroll to Top